Конспект інтегрованого уроку у 4 класі «Я у світі» та «Математика»
Бюджет сім’ї. Економія та збереження майна. Дії з багатоцифровими числами.
Мета: сформувати в учнів поняття про бюджет, доходи та витрати сім’ї; розширити знання дітей про прибутки, про джерела їх надходження та шляхи використання; навчити використовувати набутi знання практично; удосконалювати вміння розв’язувати економічні задачі, виконувати дії з багатоцифровими числами;
розвивати пізнавальний інтерес учнів, вміння працювати в групі, логічне мислення; розвивати вміння працювати з різними джерелами знань, узагальнювати, робити висновки;
виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань.
ОБЛАДНАННЯ: комп’ютерна презентація, роздатковий матеріал з теми, квітка .
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
1. Привітання
Ви почули вже дзвінок?
Починаємо урок!
Наших гостей привiтаєм,
Їм здоров’я побажаєм.
А ось перед вами – нелегкі завдання,
То ж бажаю вам всiм успіхів в навчанні!
— Але для початку давайте пригадаємо, як ми повинні працювати і взаємодіяти на уроці.
- Слухати уважно вчителя та один одного.
- Бути активними.
- Висловлюватися чітко та зрозуміло.
- Поважати думку іншого.
- Не перебивати товариша.
- Справді, коли в класі панує злагода і взаємоповага, то і робота в такому класі злагоджена і продуктивна. То ж розпочинаємо.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відгадування загадки. Він людина ділова, діловішої нема.
Справами всіма керує, наполегливо працює.
Знає що по чому й де- ніхто його не проведе.
Де купити, що зробити, більше б грошей заробити.
— Хто ж це, діти? Відгадайте. ( Бізнесмен )
2. Технологія « Мозковий штурм»
-Хто такий бізнесмен? ( Це ділова людина, що займається бізнесом.)
А що ж таке бізнес? ( Бізнес — це справа , яка дає прибуток.)
— Кожна людина в сучасному світі повинна чимало знати, добре володіти мовою ділової людини. Тому зараз ми проведемо економічну розминку.
3. Економічна розминка.
3.1.Вправа «Збери прислів’я». Робота в групі.
-Утворіть прислів’я та приказки,поєднавши ліву і праву частини.
- Спершу треба розсудити, а тоді купити.
- Живи не як хочеться, а як можеться.
- Запас біди не чинить.
- Не доглянеш оком, то доложиш боком.
- В ліс не поїдемо, то й на печі змерзнемо.
- Сім’я — перша школа бережливості.
3.2 Вправа «Загальна назва». Робота в парі.
— Доберіть до слів загальну назву.
Іграшки, книжки, меблі, одяг, що продаються в магазині.( Товар).
Гривні, долари, марки, євро, ліри.( Гроші).
Телевізор, холодильник, епектроплитка.(Електроприлади).
Потяг, автобус, літак, автомобіль.( Транспорт).
Стипендія, заробітна плата, пенсія. (Доходи родини).
3.3. Вправа «Назви інакше».
— Доберіть слова, близькі за значенням.
Економний ( бережливий, ощадливий, хазяйновитий ).
Працьовитий (роботящий, працелюбний, трудолюбивий ).
— Назвіть слова, протилежні за значенням.
Працьовитий( ледачий). ІЦедрий( скупий).
Бідний( багатий). Премія( штраф ).
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Вправа «Асоціації на дошці» (Квітка з чотирма пелюстками)
— Скажіть, якщо ми зібралися тут всі разом — і хлопчики, і дівчатка, — то як нас можна назвати ? (Клас; шкільна сім ‘я, шкільна родина, колектив, товариші, партнери ).
— Як ви гадаєте, чому нас можна назвати шкільною сім’єю? (Люди в сім ’ї поважають один одного; дружать. В сім’ї панує взаєморозуміння та повага один до одного, є дружні стосунки, спільна праця, ведеться сімейне господарство).
— Справді, коли в сім’ї панує злагода, всі поважають один одного і дружно працюють, то і гроші водяться, і достаток є. Недарма в народі казали: «Де одинець — господарству кінець, де сім — щастя всім». Є сім’ї великі і маленькі. Проте кожна повинна вміло господарювати, тобто правильно розподіляти сімейний бюджет.
— Сьогодні на уроці ми дізнаємось про бюджет сім’ї, економію і збереження майна . . А отримані знання стануть вам у нагоді, якщо ви хочете жити у достатку.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Вступна бесіда
- Для того, щоб сім’я могла жити у достатку родині потрібні гроші.
- Звідки в сім’ї взагалі беруться гроші
- Який основний прибуток сім’ї ?
- А від чого ще людина може отримувати прибуток? ( виграші, подарунки на день народження, наколядували, нащедрували, здали макулатуру, склотару тощо)
— Отже, всі гроші, які надходять у сім’ю називають прибутками.
— Для чого саме людям потрібні гроші? Робимо висновок,що гроші, за які купуються товари чи оплочуються різні послуги називають витратами.
- Які витрати є у ваших сімях? ( ……)
- А на що необхідно в першу чергу витрачати гроші? (на одяг, харчування, житло, комунальні послуги, лікування, проїзд у транспорті…)
- Разом прибутки і витрати складають сімейний бюджет. У різних сім’ях цей бюджет різний. Як ви думаєте, чому? (різні доходи, витрати, потреби…)
- Бесіда з елементами розповіді
- Коли прибутки сім’ї перевищують витрати, залишається «надлишок» грошей, яким можна розпорядитися по-різному. За ці гроші можна придбати автомобіль, телевізор, квартиру, відпочити на курорті, оздоровитися тощо . У сім’ї бажано мати збереження у такій кількості, щоб у випадку, коли не буде жодних прибутків, за ці збереження можна було б прожити декілька місяців.
- А ось сім’ї, витрати яких перевищують прибутки, можуть опинитися у скруті.
- Тому, бажано планувати сімейний бюджет, куди записувати усі витрати та прибутки, щоб знати, на що витрачаються сімейні гроші.
- А чи не хотіли б ви допомогти своїм батькам збільшити сімейний бюджет?
- Для того, щоб збільшити сімейний бюджет існує два шляхи:
- збільшити доходи;
- зменшити витрати.
- Збільшити доходи доволі складно: необхідно шукати додаткові джерела заробітку чи більш високооплачувану роботу… А дітям дозволяють працювати з 16 років. Тому єдиним виходом для вас (дітей), якщо ви хочете допомогти батькам збільшити сімейний бюджет, є зменшення витрат (або сприяння цьому).
- Яким чином ви можете зменшити сімейні витрати? (зберiгати електроенергію чи воду, бережно ставитись до власних речей, іграшок, тощо..)
3. Робота в групах
- А зараз ми будемо вчитися економити.
- Ми з вами заздалегiдь уже об’єдналися у групи та обрали командирiв. А зараз ви оберете назви своїм командам. Я запрошую командира 1 групи обрати свою емблему. Отже, ваша команда буде мати назву (Електрончики, Капітошки, Зберігайчики).
- Я пропоную вам опрацювати поради, як навчитися ощадливості.
- Команда Електрончиків опрацює поради, як можна зберегти електроенергію.
- Команда Капітошок опрацює поради по збереженню води, а команда Зберігайчиків опрацює поради по збереженню тепла.
- Купуйте енерголампи, які служать довше, ніж звичайні.
- Накип всередині чайника збільшує кількість енергії, необхідної для того, щоб скип’ятити воду. Не забувайте чистити його.
- Не ставте гарячі продукти в холодильник.
- Вимикайте воду, протягом того часу, як чистите зуби.
- Коли миєте посуд, намагайтесь не залишати воду відкритою без зайвої потреби.
- Приймаючи душ, витрачається у 5-7 разів води менше, ніж
приймаючи ванну.
- Утеплюйте вікна та двері (за наявності щілин) – це допоможе зменшити витрати на обігріваючі прилади.
- Не закривайте опалюючі прилади (батареї) – це заважатиме теплому повітрю обігрівати приміщення.
Фізкультхвилинка
— Молодці, а тепер ми трішки відпочинемо.
Встаньте, дітки, потягніться,
Один одному всміхніться.
За щасливий день вчорашній
Ви сонечку поклоніться,
Веретенцем покрутіться.
Раз — присядьте, два – присядьте,
І за парти тихо сядьте.
V. ТВОРЧЕ ПЕРЕНЕСЕННЯ ЗНАНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ У НОВІ СИТУАЦІЇ
1. Розв’язування математичних задач
(робота в групах)
— А як ви вважаєте, знання якого шкільного предмета важливі для ведення бюджету та розрахунку прибутків та витрат?
Тому, зараз у нас буде математична хвилинка.
— Кожна команда отримає картку із економічною задачею. Ваше завдання: прочитати цю задачу в групі і записати її розв’язок на цій же картці. Потім один із представників команди, якого ви оберете, презентує свої результати.
Задача 1
За 1 рік корова кота Матроскіна дає 3 300 л молока. Телятку Гаврюші потрібно 500 л молока. На особисті потреби вони витратили 800 л молока. Решту вони продали по 8 грн за літру. Який прибуток кота Матроскіна за рік?
Задача 2
Тато одержав зарплату 7 800 гривень. Мама отримує на 1200 грн менше. Син отримує стипендію, у 5 разів меншу, ніж зарплата мами. Який прибуток сім’ї за місяць?
Задача 3
На комунальні послуги сім’я витрачає 1320 гривень в місяць, на їжу – 1800 гривень, а на інші потреби – 1700 гривень. Скільки вони можуть відкладати на відпочинок, якщо прибуток сім’ї складає – 6 300 гривень?
- А зараз ми перевіримо, як ви засвоїли отримані знання.
- То ж я пропоную вам опрацювати наступні поради.
- Кожна команда отримає по 2 поради, у які потрібно буде вставити пропущені слова.
- Вода в чистому чайнику закипає ….. ніж у брудному.
- Працювати за столом краще використовуючи … світло
(швидше, повільніше, денне, свічка)
- Не забувай вимикати …, якщо ти ними не користуєшся.
- На зиму потрібно … вікна та двері.
(електроприлади, телефон, міняти, утеплювати)
- Не забувай вимикати …, коли у кімнаті нікого немає.
- Перш, ніж іти до магазину, подумай що потрібно купити в першу чергу і скільки на це потрібно …
(світло, воду, людей, грошей)
- Я запрошую представника 1 (2, 3) команди озвучити свої прислів’я.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
- Погляньте, який гарний великий гаманець прикріплений на дошці. А зараз ми наповнимо його знаннями, які ми отримали на сьогоднішньому уроці. А ваші правильні відповіді перетворяться на золоті монетки, які ви будете класти до цього гаманця.
— То що нового ви дізналися на уроці?
(- Сьогодні на уроці я дізнався…)
— А ви, шановні гості, бажаєте покласти у наш гаманець достатку трішки своїх монеток?
— Погляньте, який повний гаманець у нас вийшов. А ви хочете, щоб у ваших батьків також були гаманці повні грошей? Тоді ви повинні вдома поділитися з батьками тими знаннями, які ви отримали на уроці.
Видатний письменник Авербах сказав:
Заробити багато грошей – хоробрість,
Правильно витратити їх – мудрість,
Вміти їх зберегти – мистецтво.
- Тому ми сьогодні сміливо можемо зробити висновок, що мистецтво зберегти гроші полягає у правильному плануванні сімейного бюджету.
- Мені було дуже приємно з вами працювати. На цьому наш урок завершено. Я дякую вам за увагу.
123
Урок шикарний. Велика і плідна робота. Дякую вчителеві.