Тема: Я люблю Україну
Мета:
- Розширити і поглибити знання учнів про Україну, формувати почуття належності до своєї країни, до її історії та традицій;
- Розвивати в учнів пам’ять, творчі здібності, критичне мислення та прагнення бути свідомим громадянином України, її патріотом;
- Виховувати любов до рідного краю, прагнення своєю працею примножувати здобутки українського народу.
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація, вислови та плакати про Україну, малюнки про Україну, картки із завданнями, картки з буквами.
Епіграф: Я гордий з того, що живу у цій країні,
Тут люди добрі, щирі і талановиті,
Душею вірні рідній Батьківщині,
Сяйвом добра й любові оповиті.
Я. Клочник
Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності
1. Привітання (слайд)
Пролетіло тепле літо,
В школу повернулись діти.
Відпочили всі нівроку!
Із новим навчальним роком!
2. Поздоровлення з Днем знань
— Дорогі діти! Ось і пролунав дзвоник, проголосивши початок нового навчального року. Я хочу всіх вас із цим привітати і бажаю підкорити нові вершини знань, зустріти добрих і надійних друзів та досягти омріяної мети.
— Отже, ми починаємо наш перший урок.
3. Гра «Шифрувальник» (слайд)
— Про що буде йти мова на сьогоднішньому уроці, ви дізнаєтесь із зашифрованого речення.
айЗн, биюл, гарійбео нуїраУк – йинідр йарк!
( Знай, люби, оберігай Україну – рідний край!) Учні відповідають.
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
- Як ви вважаєте, про що піде мова на уроці?
- Як ви розумієте значення цього вислову? (Учні дають відповіді).
- Це – наша Батьківщина, наша рідна земля, наша Вітчизна – і в житті немає палкішого, глибшого і священнішого почуття, як любов до неї.
- Це святий обов’язок – любити країну, яка випоїла і вигодувала нас, як рідна мати.
- Прочитайте тему нашого уроку. (Слайд).
(Діти з екрану читають тему «Я люблю Україну».)
- Як і рідну матір ми не вибираємо, так і Батьківщину людина не обирає, але прикипає до неї всім серцем, як і до рідної неньки, проймається великою і світлою любов’ю на все своє життя. От і почнемо нашу дорогу до знань із найсвітлішого – з любові до рідного краю.
Любов – найвище в світі почуття,
Вона не має меж – безкрая.
З любові починається життя,
Вона усе найкраще починає.
Вона усе найкраще починає.
- А як ви ставитесь до своєї Батьківщини?
1. Асоціативний кущ (слайд)
- Які почуття викликає у вас саме слово Україна? Давайте складемо асоціативний кущ. (Відповіді дітей.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Саме такими почуттями наділений патріот – людина, яка любить свою Батьківщину, йде на подвиг за неї, віддана своєму народові.
- Кожен народ любить свою Батьківщину, робить усе для процвітання своєї держави, для її слави, свободи, незалежності.
- Запишіть до кожної букви слова патріот, що саме і як слід робити людям – патріотам, щоб рідна земля була квітучою і щасливою. Попрацюєте в групах. (Об’єднуються в групи на вибір вчителя.)
1. Робота в групах (слайд)
П – поважати традиції та звичаї своєї Батьківщини
А – активно діяти
Т – трудитися на благо своєї країни
Р — розвиватися самому
І – ініціативу проявляти
О – обережним бути
Т – творити добро
(Перевірка виконаного завдання. Групи звітують.)
- Для того щоб бути справжнім патріотом, потрібно вивчати рідний край, знати його історію, любити свою землю, природу, людей та все те, що ви щойно сказали.
- Тому будьте старанними, активними і наполегливими, тільки разом ми подолаємо цей шлях. А знання, які ви отримаєте допоможуть вам гідно нести звання українець, залишать в серці хоча б малесеньку краплину любові до нашої Батьківщини.
ІV. Осмислення та усвідомлення матеріалу уроку
- Сьогодні у нас незвичайний урок — урок – квест. Зараз клас об’єднається у 3 групи і буде виконувати завдання. За кожне правильно виконане завдання група отримає букву, а виконавши всі завдання правильно, кожна група зможе скласти слово з цих букв. А в кінці уроку об’єднавши ваші слова і прочитавши їх ви отримаєте сюрприз.
- Виконуючи завдання квесту ми систематизуємо свої знання, ще раз переконаємось, яка чудова і унікальна наша Батьківщина. Вирушаємо у подорож Україною, щоб дізнатися якими саме скарбами володіє наш народ.
1. Знайомство з планом уроку
На уроці ми будемо працювати за таким маршрутом
Наш маршрут (слайд)
- Пазли. Карта України
- Подорож містами України
- Встанови відповідність
- Славетні українці
- Символи України
- Поетична
- Україна в малюнках
2. Утворення груп. Зараз ви об’єднаєтеся у 3 групи (за кольором: синій, жовтий, зелений). Учні об’єднуються.
- Як ви вважаєте чому саме ці кольори? (Діти висловлюють свої думки.)
- Діти, тому що саме ці кольори ви можете побачити поглянувши на карту України. Синій – колір води, жовтий – височини, зелений – рівнини (низовини) (слайд.)
- Подивіться уважно на карту. Саме з неї ми почнемо виконувати наші завдання.
1 зупинка . Пазли карта України (слайд)
Я пропоную вам із пазлів скласти карту України. Якщо ви її правильно складете, то отримаєте букву. (Пазли «Карта України» — сайт журналу «Джміль». – 2015. — №1.) Поки учні виконують завдання, звучить пісня про Україну на вибір вчителя.
Перевірка виконаного завдання.
Додаткові запитання для груп , які справилися частково із завданням.
(Що в Україні най – най… . Найбільша річка … (Дніпро). Найбільше місто … (Київ).
Найбільший звір … (зубр). Найвища гора …(Говерла). Найглибше озеро … (Синевір)).
- Молодці! (Отримання букви.) Ми продовжуємо працювати з картою України.
2 зупинка . Подорож містами України (слайд)
- Ваше завдання позначити маршрут подорожі Україною, що пролягає через міста, назви яких мають:
1 група: два склади (Рівне – Київ – Суми – Харків – Луганськ – Донецьк – Дніпро – Херсон)
2 група: три склади (Чернівці – Ужгород – Тернопіль – Хмельницький – Житомир – Вінниця – Чернігів – Черкаси – Одеса – Полтава )
3 група: чотири склади (Кіровоград (Кропивницький) – Миколаїв – Запоріжжя – Сімферополь — Дніпропетровськ (Дніпро))
- Необхідно відвідати якнайбільшу кількість міст нашої держави.
Учні виконують завдання. Перевірка виконаного завдання.
Додаткові запитання для груп , які справилися частково із завданням.
(Назвіть назви держав, з якими межує Україна (Молдова, Угорщина, Румунія, Словаччина, Польща, Білорусь, Росія).
Назвіть, які моря є на Україні? Гори? Річки? Найбільші міста? (Одеса, Київ, Львів, Харків.)
- Молодці! Отримання букв. Переходимо до наступного завдання.
3 зупинка. Встанови відповідність (слайд)
- Поєднати видатні куточки нашої Батьківщини з містами, де вони розташовані.
Перевірка виконаного завдання.
Додаткові запитання для груп , які справилися частково із завданням.
- Розповісти у яких містах України ви відпочивали влітку. Які цікаві пам’ятки архітектури ви бачили, що цікавого запам’ятали.
- Молодці! Отримання букв.
- А я вам розповім про неймовірно красиві місця нашої країни.
- Краса, як відомо, і рятує життя і править світом. Краса природи – це дар Всесвіту, яким можна і потрібно насолоджуватися. Куди поїхати за величезним потоком натхнення і сил? Де побачити справжню казку і відчути нескінченне щастя? (слайди)
Актовський каньйон
Каньйон знаходиться в Миколаївській області на річці Мертвовод.
Чому варто відвідати це місце?
Площа території складає 250 гектарів, а глибина 40-50 метрів, тому робити тут можна в прямому сенсі що завгодно.
Потрібно відзначити, що Актовський каньйон – це унікальний симбіоз водної та лісової екосистем, які в сумі дають чисте повітря і мрійливий настрій.
Ансамбль скель і гранітних валунів, які розташовані на території каньйону – унікальне місце у всій Європі. Це неймовірно красиво!
В Україні є власне мертве море, розташоване поблизу Херсона. Там його називають лемурійське, адже вода в цьому озері забарвлена в рожевий колір.
Та на цьому дива не закінчуються, адже ця вода вважається лікувальною і омолоджуючою.
Найцікавіше те, що в нашому Лемурійському озері на 5% більше солі, ніж в мертвому морі!
Вилково розташувався на воді, як справжня Венеція! За чудесами однозначно потрібно їхати сюди.
Крім того, тут зливаються воєдино Дунай і Чорне море – видовище від якого неможливо відірватися. Це місце чуло тисячі зізнань у коханні. Місто – мрія.
Дендропарк Олександрія знаходиться в двох годинах від Києва – Білій Церкві.
Парк засновано за 11 років до народження Пушкіна – в далекому 1788. До речі, парк, знаменитий поет відвідував декілька разів! Можливо, так і з’явився «Євгеній Онєгін».
У дендропарку знаходяться понад 5 тисяч старовинних і рідкісних рослин. Тут також є фонтани і водоспади, монументи і барельєфи, які створюють цілий комплекс естетичних картинок.
- Отже Україна сповнена таїн і несподіванок! І це не всі мальовничі куточки нашої країни. Їх дуже багато. І можливо, хтось з вас відвідає їх у майбутньому.
- Переходимо до наступного завдання.
4 зупинка. Славетні Українці (слайд)
- Українська земля багата також талановитими людьми. Скільки поетів та художників, спортсменів та співаків прославляють Батьківщину на рідних теренах та в усьому світі.
- За портретами назвіть українських діячів. Розкажіть, чим вони прославили Україну.
1 група: Л. Українка, Л. Каденюк, Б. Хмельницький.
Інформація для вчителя. Вчитель доповнює відповіді учнів.
Л. Українка — (справжнє ім’я Лари́са Петрі́вна Ко́сач-Кві́тка; — українська письменниця, перекладачка, культурна діячка. Писала у жанрах поезії, лірики, епосу, драми, прози, публіцистики. Також працювала в ділянці фольклористики (220 народних мелодій записано з її голосу) і брала активну участь в українському національному русі.
Л. Каденюк — льотчик-випробувач 1-го класу, космонавт, генерал-майор авіації, перший і єдиний астронавт незалежної України, народний депутат України 4-го скликання, Народний Посол України, Герой України, Президент Аерокосмічного товариства України, радник Прем’єр-міністра України та Голови Державного космічного агентства України, Почесний доктор Чернівецького Національного університету імені Ю.Федьковича[2].
Б. Хмельницький – відомий український політичний і державний діяч, полководець, гетьман України, засновник Української козацької держави.
2 група: І. Франко, Андр. Шевченко, Я. Мудрий.
І. Франко — видатний український письменник, поет, публіцист, перекладач, учений, громадський і політичний діяч. Доктор філософії , почесний доктор Харківського університету . Усього за життя Франка окремими книгами і брошурами з’явилося понад 220 видань, у тому числі більш ніж 60 збірок його оригінальних і перекладних творів різних жанрів.
Андрій Шевченко — український футболіст, виступав за київське «Динамо», «Мілан» та лондонський «Челсі». Заслужений майстер спорту України з 2003 року. Нагороджений найвищою державною відзнакою — «Герой України». У 2003 році став першим українцем, який виграв Лігу чемпіонів. Володар «Золотого м’яча» 2004 — призу, який вручають найкращому футболісту Європи. Один з найрезультативніших бомбардирів єврокубкових турнірів за всі сезони Наразі — головний тренер збірної України.
Я. Мудрий – 37 років залишався Великим князем. У цей період Київська Русь перебувала на вершині могутності. Саме завдяки йому в Києві будувалися школи, було укладено перший літопис, засновано першу на Русі бібліотеку.
3 група: Т. Шевченко, В. Кличко, К. Білокур.
Т. Шевченко – український поет, письменник (драматург, прозаїк), художник (живописець, гравер), громадський та політичний діяч. Національний герой і символ України.
В. Кличко — український професійний боксер. Олімпійський чемпіон з боксу у надважкій ваговій категорії . Чемпіон світу з боксу у важкій ваговій категорії за різними версіями WBO, IBF, IBO, WBA.
Катерина Білокур – відома українська художниця – самоук. Жодного дня не вчилася в школі, не мала вчителів малювання, але її картини з квітами відомі на весь світ.
Учні виконують завдання. Перевірка виконаного завдання.
Вчитель доповнює учнів додатковою інформацією див. на слайди.
Додаткові запитання для груп , які справилися частково із завданням.
Коротко розказати про видатних сучасних українців, яких ви знаєте. (Н-д. Руслана,
Б. Ступка, Л. Костенко, Олекс. Усик (боксер), Яна Клочкова ….)
Молодці! Ми маємо ким пишатися і ким гордитися. Можливо і ви своїми досягненнями прославите нашу країну. Отримання букв. Виконаємо наступне завдання.
5 зупинка. Символи України (слайд)
- Ваше завдання розв’язати кросворд і прочитати слово, яке є одним із символів України.Розповісти все, що ви знаєте про цей символ.
- Учні виконують завдання, а потім розповідають про символи . Вчитель доповнює інформацію.
1 група: кросворд (прапор)
2 група: кросворд (тризуб)
3 група: кросворд (калина)
Перевірка виконаного завдання.
- Які з названих символів є державними? (Прапор та тризуб).
- Який ще державний символ ви знаєте? (гімн).
- Що ви про нього знаєте? (Учні відповідають, вчитель доповнює.)
Інформація для вчителя
- Герб – це символічний знак, ключ до історії роду, міста, держави. У слові «тризуб» міститься число «три». Наші предки були переконані, що тризуб (трійця) відображає триєдність сили, яка створила світ і життя в ньому. Це батько – мати – і дитя, які символізують собою силу, мудрість і любов.
- Гімн – це урочиста пісня, що є символом державності, а Державним Гімном є пісня «Ще не вмерла Україна». Понад 100 років тому її написав поет Павло Чубинський та композитор Михайло Вербицький.
- Наш прапор – синьо-жовтий. А можна сказати, що він жовто-синій. Ні, не можна. Бо за правилами кольори прапора читають згори донизу. Жовтий колір – це колір пшениці, поля, хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі. Жовтий колір – це ще колір сонця, без променів якого не дозрів би хліб. Синій колір – це колір ясного, чистого, мирного неба. А також без води не дозрів би колос. От вам і ще один блакитний колір – колір цариці – води.
- Яким символом для України є калина? (народним)
- Які інші народні символи вам відомі? (рушник, криниця, барвінок, лелека, батьківська хата, верба, український вінок….) (Слайд)
Додаткові запитання для груп , які справилися частково із завданням.
Гра «Знайди слово»
Знайти у рядках букв назви рослин, що входять в український віночок.
1 група
ЯКЛЮБИСТОКТОЗИМІ
БМАЛЬВАКИВАМАКТР
2 група
УВЮББЕЗСМЕРТНИКЬ
РОМАШКАІТДЕРЕВІЙ
3 група
ЗВЯБЛУНЯНТРОЯНДА
МАСВОЛОШКИЮЛДЖГИ
(Любисток, мальва, мак, безсмертник, ромашка, деревій, яблуня, троянда, волошки). (слайд)
Молодці! Отримання букв.
Любімо свою землю, молімо Всевишнього про ласку і допомогу, вивчаймо, знаймо і поважаймо її символи, не даймо нікому скривдити рідну Вітчизну!
Виконаємо наступне завдання.
6 зупинка. «Поетична»
Україна – це рідна мова, чарівна пісня, народні обряди, стародавні традиції, це земля зі славною багатовіковою історією, оспівана поетами і возвеличина художниками.
Діти, я вам пропоную теж на мить стати поетами. Зараз кожна група спробує доповнити вірш, вставляючи останнє слово.
Ми дуже любим весь наш край,
І любим (Україну),
Її лани, зелений гай,
В саду рясну (калину).
Там соловейко навесні
Співає між (гілками),
Та й ми співаємо (пісні) –
Змагається він з нами!
Учні виконують завдання. Перевірка виконаного завдання.
Додаткові запитання для груп , які справилися частково із завданням.
Вам потрібно продовжити прислів’я, а ще пояснити його зміст.
Без верби і калини … (нема України).
За рідний край … (життя віддай).
Кожному мила … (своя сторона).
Людина без Вітчизни — … (як соловей без пісні).
Молодці! Отримання букв.
7. зупинка. Україна в малюнках. Звучить пісня.
- Чарівна і квітуча наша рідна земля. Вашим домашнім завданням було намалювати улюблений куточок своєї Батьківщини. Зараз ми складемо колаж краєвидів і назвемо його «Мальовничі куточки України». (Кожна група на ватмані наклеює свої малюнки. Об’єднавшись ватманами групи утворюють колаж.)
- Діти, ви молодці! Гарно попрацювали і отримуєте букву.
- Зверніть увагу, якою красивою є наша Україна на ваших малюнках. А це тому, що ви палко її любите.
V. Підсумок уроку (слайд)
- Ось і підійшов до завершення наш урок. Напевне, всі ви зрозуміли, на якій унікальній землі ми живемо. Ми переконалися, що про країну, де народилися і живемо, необхідно знати якомога більше. Її потрібно любити, шанувати, також поважати звичаї та традиції. А знання, отримані в школі, допоможуть нам принести користь Вітчизні в майбутньому.
- Отже, нехай палає і не згасає в наших серцях любов до України. Ви майбутнє України.
Любіть Україну, як сонце, любіть,
Як вітер, і трави, і води.
Красу її, вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
Всім серцем любіть Україну свою –
І вічно ми будемо з нею!
І на завершення — довгоочікуваний сюрприз. У кожної групи є букви, які вони отримали за правильно виконані завдання. Складіть з них слово. А тепер давайте прочитаємо всі слова. Що у нас вийшло?
1 група: Молодці
3 група: отримай
3 група: коровай
Діти, дякую вам за чудову роботу! І запрошую всіх посмакувати короваєм, адже він теж є народними символом нашої країни. І за народними традиціями жодне свято, обряд не відбувається без короваю. (Учні пригощаються короваєм.)
Ворд-документ для друку
Презентація